Wczesne oznaki i objawy choroby Alzheimera

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Krótkotrwałe problemy z pamięcią mogą pojawić się u każdego i wcale nie muszą oznaczać pierwszych objawów choroby Alzheimera. Co więcej, to normalne, że wraz z wiekiem pojawiają się kłopoty z zapamiętywaniem.  Kiedy jednak oprócz tego zaczynamy dostrzegać problemy z mówieniem, czytaniem, orientacją czy podejmowaniem decyzji, powinniśmy sprawdzić, czy nie są to pierwsze objawy choroby Alzheimera.

 

Statystyki GUS

 

 

Chociaż prawdą jest, że kłopoty z pamięcią nierozerwanie związane są z postępującym wiekiem, demencja nie jest normalną częścią starzenia się. W rzeczywistości większość problemów związanych z pamięcią u seniorów to po prostu naturalne spowolnienie szybkości przetwarzania informacji w mózgu. Utrata pamięci jest tylko jednym z kilku objawów wskazujących na zmiany w mózgu związane z chorobą Alzheimera. Jeśli Ty lub ktoś  Twoich bliskich doświadcza kilku z tych wczesnych objawów choroby Alzheimera, czas porozmawiać z lekarzem. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepsze będą rokowania.

Każdy senior przechodzi przez tę chorobę inaczej, ale istnieją wspólne znaki ostrzegawcze, na które bliscy i opiekunowie powinni zwrócić uwagę. Chociaż na chorobę Alzheimera nie ma lekarstwa, dostępnych jest kilka metod leczenia, łagodzących objawy i spowalniających progresję choroby.

 

Oto kilka pierwszych objawów choroby:

Trudności z zapamiętywaniem informacji

Krótkotrwała utrata pamięci jest najczęstszym i rozpoznawalnym najwcześniej objawem demencji. Seniorzy z wczesnymi objawami choroby Alzheimera nie są w stanie przypomnieć sobie informacji, które właśnie otrzymali, takich jak zapomnienie imienia osoby zaraz po jej spotkaniu. Możesz zauważyć również, że Twój ukochany senior zapomina  o ważnych datach oraz prosi o powtarzanie tych samych rzeczy przez cały czas.

Gubienie przedmiotów

Kolejnym wczesnym objawem choroby Alzheimera jest gubienie przedmiotów i odkładanie ich w nietypowe miejsca. Znalazłeś klucze swojej mamy w lodówce? Czy twój tata oskarża Cię o ukrywanie portfela? Odkładanie rzeczy osobistych w dziwnych miejscach jest typowym sygnałem pierwszego stadium Alzheimera. Osoby na wczesnym etapie choroby gubią przedmioty i nie mają pojęcia, gdzie mogły je odłożyć oraz jak je odnaleźć.

Orientacja w terenie i prowadzenie pojazdów

We wczesnych stadiach choroby Alzheimera Twój ukochany może łatwo zgubić się w miejscach, które zna. Zamieszanie i dezorientacja są również częstymi wczesnymi objawami tej choroby. Alzheimer może sprawiać, że seniorzy będą mieli problemy z prowadzeniem samochodu, co spowoduje drobne stłuczki i trudności w nawigacji po znanych sobie trasach.

Problemy z mową

Wielu seniorów we wczesnych stadiach Alzheimera zapomina niektórych słów. Nazywają obiekty niewłaściwą określeniem, na przykład mówiąc „okno” w odniesieniu do drzwi. Ponieważ uczestnictwo w konwersacjach może być również dla nich trudne i stresujące, seniorzy we wczesnych stadiach choroby Alzheimera mogą unikać kontaktów towarzyskich, aby zapobiec uczuciu zakłopotania.

Kłopoty finansowe

Zły osąd, szczególnie w kwestiach finansowych, jest kolejnym wczesnym objawem demencji. Niepokojące są nieprzemyślane decyzje finansowe seniora, takie jak nabieranie się na oszustwa („na wnuczka”) lub kupowanie niepotrzebnych przedmiotów od sprzedawców telefonicznych. Zły osąd może również prowadzić do trudności z opłaceniem rachunków, co może oznaczać, że starszy ukochany nie jest już w stanie bezpiecznie żyć samotnie i troszczyć się sam o siebie.

Wahania nastroju

Zmiany osobowości i zachowania mogą być kolejnym wczesnym objawem choroby Alzheimera. Ludzie z tą chorobą często wykazują nietypowe wahania nastroju, takie jak przechodzenie od spokoju do gniewu, czy od radości do smutku bez wyraźnego powodu. Mogą również wydawać się niespokojni lub podekscytowani, co wynika z poczucia przytłoczenia niezdolnością mózgu do zrozumienia otaczającego ich świata.

Pamiętaj! Wykrywanie wczesnych objawów choroby Alzheimera jest kluczowe do skutecznego leczenia. Pozwala również Tobie i Twojej rodzinie zaplanować rodzaj opieki nad osobą chorą i zapewnić jej bezpieczeństwo.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content