Opieka nad osobami z demencją jest jeszcze bardziej skomplikowana w czasach koronawirusa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jedną z najbardziej dotkliwych zmian w naszym społeczeństwie jest konieczność, izolacji naszych bliskich w wieku powyżej 60 lat w celu zabezpieczenia ich przed pandemią.

To już jest wystarczająco trudne, kiedy mają się dobrze, lub nie zmagają się z chorobami neurodegeneracyjnymi. Kiedy jednak cierpią na schorzenia związane z wiekiem, takie jak demencja, samo wyjaśnienie sytuacji w której się znajdujemy może być trudne, nie mówiąc już o dostosowaniu się do niej. Dla wielu z nich nawet rozmowa telefoniczna nie będzie łatwa, a niemożność osobistego odwiedzenia przez bliskich może być dużym ciosem.

Ostrożnie, na odległość

Wielu z nas mieszka daleko od naszych bliskich i ludzi, na których nam zależy. I tak, podczas gdy epidemia koronawirusa ogromnie zmienia doświadczenia zarówno opiekunów, jak i osób starszych, istnieje kilka wniosków, które można wyciągnąć od tych, którzy mają doświadczenie w opiece się na odległość.

Czasami może być bardzo wyzwalające dla kogoś, kto opiekuje się rodzicem lub dziadkiem, niezależnie od choroby, na jaką cierpią, aby uznać ograniczenia, z którymi się borykają. Mogą to być ograniczenia finansowe czy ograniczenia logistyczne. Ale w tym przypadku wszyscy zmagamy się, we wszystkich obszarach naszego życia, z nowymi ograniczeniami wynikającymi z pojawienia się koronawirusa, których nie mieliśmy dwa tygodnie temu lub trzy tygodnie temu i wszyscy walczymy o to, by się do nich dostosować.

Poniżej znajdziecie listę praktycznych rzeczy, które opiekunowie mogą wdrożyć w kryzysie, aby pomóc krewnym przezwyciężyć czas pandemii, nie wypalając się:

  • Zidentyfikuj, kto jest w Twoim „zespole ratunkowym”.  Pomyśl o wszystkich, którzy potencjalnie mogą pomóc, od sąsiadów lub płatnych opiekunów, po krewnych, którzy wcześniej nie wnieśli wkładu, i skorzystaj z tej pomocy.
  • Zaprzyjaźnij się z uczuciem dyskomfortu. Byłoby zaskakujące, gdybyśmy przeszli przez ten czas opieki nad kimś w późniejszym życiu bez konfliktu. A ponieważ pandemia jest wyjątkową sytuacją, być może nadszedł czas na wykonywanie trudnych połączeń, takich jak poproszenie o pomoc rodzeństwa, które wcześniej było w tej opiece nieobecne.
  • Zastanów się nad celem interakcji. Czy codzienna rozmowa telefoniczna lub wizyta osobista jest niezbędna? Celem jest uznanie ograniczeń i dokonywanie wyborów w oparciu o to, co jest naprawdę niezbędne dla dobrego samopoczucia danej osoby. Wiele interakcji ma wady i zalety: na przykład rozmowy telefoniczne mogą być zarówno pocieszające, jak i stresujące. Wybory w tej dziedzinie są bardzo osobiste, dlatego zacznij od zweryfikowania potrzeb.
  • Napisz skrypt przed rozmową. Emocje podczas rozmowy mogą z czasem ulec eskalacji, zwłaszcza gdy jej tematem jest coś tak skomplikowanego jak pandemia koronawrusa. Przydatne jest napisanie notatki z punktami, które zamierzasz przedstawić i jak je wyjaśnisz osobie którą się opiekują. W jednym bardzo prostym przykładzie użycie słowa „infekcja wirusowa” może być mniej niepokojące niż „pandemia”.

Konkretne rozwiązania technologiczne

Żyjemy w czasach, w których istnieje więcej rozwiązań technologicznych dotyczących opieki na odległość niż kiedykolwiek wcześniej. Połączenia wideo, które ledwo istniały dziesięć lat temu, stały się dostępne na szerokiej gamie platform i często są bezpłatne, zaś ​​media wizualne mogą być łatwiejsze dla osób z demencją, ponieważ mogą być mniej mylące niż bezcielesny głos zwykłego połączenia telefonicznego.

Jednak szybka ewolucja technologii wiąże się również z problemami, w tym kosztem zakupu sprzętu lub podpisania umów oraz koniecznością nauczenia starszej osoby, jak z nich korzystać.

Jeśli chodzi o wyjaśnienie nowej technologii, przydatne może być dostarczenie dokumentacji w języku, który osoby starsze rozumieją. Mogą to być instrukcje odręczne, a także wyjaśnienie ustne lub zestaw kroków, które można wydrukować i do których osoba starsza zawsze będzie mogła się odwołać. Jeśli pierwsza próba nauczenia nowej technologii nie działa, spróbuj ponownie w innym dniu lub z nieco innym podejściem.

Wiemy, że jest to niepokojący czas dla rodzin opiekujących się chorymi na demencję. Nadchodzące tygodnie będą trudne. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby w tym czasie dbać o siebie i osobę którą się opiekujesz, które opisaliśmy powyżej.

Trzymajcie się w zdrowiu!

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content