Jak możesz pomóc swojemu partnerowi, jeśli zachoruje na stwardnienie rozsiane

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Każda relacja w naszym życiu pełna jest wzlotów i upadków, zakrętów, pięknych, ale i trudnych chwil. Jednocześnie w momencie, gdy zaczynamy zmagać się z niespodziewaną chorobą u swojego partnera, taką jak stwardnienie rozsiane (SM), mogą pojawić się dodatkowe przeszkody na wspólnej drodze.

Oto kilka sposobów na wsparcie ukochanej osoby w tej drodze przejścia przez chorobę.

 

Cierpliwość jest cnotą

Cierpliwość jest niezwykle ważna w każdym związku, jednak kiedy Twoja ukochana osoba zmaga się z objawami choroby przewlekłej, takiej jak SM, jest jeszcze ważniejsza. Może to oznaczać, że nie od razu będziesz wiedział jak się zachować i radzić sobie z pierwszymi objawami (problemy poznawcze są częstym symptomem stwardnienia rozsianego). Powinieneś jednak pamiętać, że chory nie zawsze będzie w stanie nadążyć za Twoim tempem, gdy pojawi się typowe dla SM zmęczenie. Spróbuj dać swojej ukochanej wystarczająco dużo czasu i przestrzeni, aby na swój sposób mogła oswoić się z nową sytuacją, jaką jest choroba. Odrobina cierpliwości może mieć bardzo duże znaczenie.

 

Warto rozmawiać (ale tylko wtedy, gdy jesteś gotowym)

Niektóre osoby mogą ze swobodą mówić o swoim stanie zdrowia i samopoczuciu, innym z kolei może być znacznie trudniej, szczególnie jeśli diagnoza i rokowania są niepewne. Nigdy nie wywieraj presji na partnerze; daj mu czas – na pewno otworzy się, gdy będzie na to gotowy, a Twoim zadaniem jest wysłuchać go zawsze wtedy, gdy będzie tego potrzebować.

 

Bądź na bieżąco

Stwardnienie rozsiane jest złożonym tematem, dlatego zawsze ważne jest, aby wyodrębnić fakty od mitów. Dużo czytaj, przeglądaj zaufane źródła w Internecie, tak by znaleźć wiele informacji na temat SM, od najnowszych badań po najlepsze sposoby radzenia sobie z różnymi objawami. Nie obawiaj się również rozmawiać ze swoim lekarzem, on na pewno zrozumie każde pytanie i rozwieje wątpliwości. Im bardziej oswoisz się z tematem i im więcej informacji zdobędziesz, tym lepszego wsparcia będziesz w stanie udzielić.

 

Zachowaj poczucie normalności

Może być dla Ciebie kuszące, aby owinąć partnera kocem, przydusić go miłością i opieką oraz zabronić mu podnoszenia palca. 🙂 Chociaż osoba chora może przez jakiś czas cieszyć się takim traktowaniem (wszyscy uwielbiamy być rozpieszczani od czasu do czasu), w perspektywie długoterminowej to narzucające się podejście może być frustrujące. Większość osób ze stwardnieniem rozsianym jest zdeterminowana, aby starać się żyć możliwie tak bardzo normalnie, jak to tylko możliwe, i niechętnie odpowiada kolejny raz na to samo pytanie, czy wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że osoba chora poprosi o pomoc, jeśli będzie jej potrzebować, więc staraj się przesadnie nie nadskakiwać.

 

Mniej znaczy więcej

Zmęczenie jest jednym z najczęstszych i najbardziej wyniszczających objawów stwardnienia rozsianego, więc jeśli chcesz spędzić razem z partnerem dobry i produktywny czas, postaw na proste aktywności życiowe, zamiast sugerować czynności, które mogą być zbyt skomplikowane i pożerające zbyt dużo energii oraz sił naszemu ukochanemu cierpiącemu.

 

Bądź gotów się dostosować

Stwardnienie rozsiane jest nieprzewidywalne. Różne osoby z tym schorzeniem doświadczają różnych objawów na różnych etapach choroby. Nie wiesz, jak Twój partner będzie się czuł z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę, dlatego ważne jest, aby elastycznie dostosowywać swoje plany do sytuacji. Nie musisz pozwalać stwardnieniu rozsianemu rządzić swoim życiem, ale musisz być gotów się przystosować.

 

Porozmawiajmy o seksie

To naturalne, że pary martwią się, w jaki sposób stwardnienie rozsiane może wpłynąć na sferę fizyczną ich związku, i prawdą jest, że w niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności. Diagnoza i objawy tego stanu niewątpliwie wpłyną na to, jak Twój partner myśli o seksie i intymności oraz jak może się do Ciebie odnosić. Jeśli jednak jesteś otwarty i szczery, co do tego, jak się czujesz, będziesz w stanie znaleźć rozwiązania wszelkich problemów. Zawsze w rozwiązaniu każdego problemu, najbardziej pomocna jest szczera rozmowa. Przygotuj się na zmianę rutyny w celu dostosowania się do wahań poziomu energii, dostosowania pozycji seksualnych do sytuacji lub znalezienia różnych sposobów bliskości między sobą, które nie wymagają aktywności seksualnej.

 

Ruch i mobilność

Osłabienie, napięcie mięśni, zaburzenia równowagi i ogólne zmęczenie są typowymi objawami SM i oznaczają, że osoby ze stwardnieniem rozsianym będą mieć trudności z poruszaniem się. Postaraj się uprościć życie bliskiej osobie we własnym domu. Kiedy choroba jest w początkowym stadium, masz jeszcze trochę czasu by przygotować dom na rozwój choroby i znacznie ułatwić funkcjonowanie i codzienne życie osobie nim dotkniętej. Wszystko czego będziesz potrzebować znajdziesz w naszym sklepie dedykowanym osobom cierpiącym na tego typu schorzenia – https://zyjlatwiej.pl/.

 

Najpierw bądź ich partnerem

Partner osoby ze stwardnieniem rozsianym może stwierdzić, że na niektórych etapach przyjmuje całkowicie pewien aspekt opieki. Może to być opieka osobista, pomaganie w domu w codziennych zadaniach lub pomaganie partnerowi w poruszaniu się, jeśli ma problemy z mobilnością. W takim przypadku pamiętaj, że jesteś przede wszystkim mężem lub żoną czy też partnerem lub partnerką, rola opiekuna nigdy nie powinna wyjść przed Twoją najważniejszą rolę życiową.

 

Dbaj o siebie

Ważne jest również, aby znaleźć czas dla siebie. Kiedy czujesz się trochę przytłoczony, nie czuj się winny, prosząc o dodatkowe wsparcie przyjaciół lub rodziny, abyś mógł zrobić sobie przerwę i po prostu odpocząć. Dbanie o siebie, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, zapewni Ci lepszą pozycję do wspierania partnera i powinno również pozytywnie wpływać na Twoją relację.

 

Diagnoza stwardnienia rozsianego jest początkiem długiej i nieprzewidywalnej podróży i po drodze prawdopodobnie napotkasz na wiele nierówności. Najważniejsze jest więc trwanie przy Twojej ukochanej, bezwarunkowo, pomimo licznych trudności i nieustająca, szczera rozmowa.

Koszyk
Scroll to Top
Skip to content