Choroba neurodegeneracyjna to ogólny termin określający szereg schorzeń, które dotyczą przede wszystkim neuronów w ludzkim mózgu. Choroby neurodegeneracyjne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Te zależne od wieku zaburzenia stają się coraz bardziej powszechne, po części dlatego, że populacja osób starszych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach.
Neurony są budulcem układu nerwowego, który obejmuje mózg i rdzeń kręgowy. Neurony zwykle nie rozmnażają się ani nie zastępują samych siebie, więc kiedy ulegną uszkodzeniu lub obumrą, organizm nie może ich zastąpić.
Choroby neurodegeneracyjne to nieuleczalne i wyniszczające schorzenia, które powodują postępującą degenerację i/lub śmierć komórek nerwowych. Powoduje to problemy z poruszaniem się, funkcjonowaniem umysłowym (tzw. otępieniem) i wpływa na zdolność chorej osoby do mówienia i oddychania. Choroby neurodegeneracyjne dotykają całe rodziny – zaburzenia te nie są łatwe ani dla chorego, ani dla jego bliskich.
Są zróżnicowane pod względem patofizjologii.
Przykładami chorób neurodegeneracyjnych są:
Niektóre zaburzenia neurodegeneracyjne są spowodowane dziedzicznymi zmianami genetycznymi. Zaburzenia te występują w rodzinach: wadliwy gen jest przekazywany z rodziców na ich dzieci. Choroba Huntingtona i rzadkie przypadki choroby neuronu ruchowego i choroby Alzheimera.
Zaburzenia neurodegeneracyjne charakteryzują się postępującą utratą selektywnie wrażliwych populacji neuronów, co kontrastuje z wybraną statyczną utratą neuronów z powodu zaburzeń metabolicznych lub toksycznych.
Choroby neurodegeneracyjne można sklasyfikować według
Obecnie nie ma leków, które mogłyby zapobiegać lub leczyć zaburzenia neurodegeneracyjne.
Zapisz się do newslettera
Zgodnie z regulaminem, zapisujac sie do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą mailową informacji o promocjach, rabatach i produktach.